Chemex 1941 yılında Alman Dr. Peter Schlumbohm tarafından yapıldı. Yaklaşık 300 adet patent sahibi bir mucit olan Dr. Peter Schlumbohm, günlük hayatımızı daha basit hâle getirecek pek çok yeniliğin öncüsü oldu.

İhtiyaç Listesi

  • 28 gr taze öğütülmüş kahve çekirdeği​
  • 500 ml 95°C ısıtılmış su
  • Chemex
  • Chemex filtresi
  • Kahve değirmeni
  • Zamanlayıcılı tartı

1. Adım

32 gr taze kavrulmuş çekirdeğinizi, deniz kumundan bir tık daha kalın şekilde öğütülür. 500 ml su 95°C sıcaklığa gelecek şekilde ısıtılır.

adim-1

2. Adım

Chemex filtresi 3 yaprağı bir tarafta , 1 yaprağı diğer tarafta olacak şekilde ayırılır.

adim-2

3. Adım

Chemex filtresi 2. Adımda ayarladığımız şekilde Chemex in ağız kısmına yerleştirilir.

adim-3

4. Adım

95°C ısıtılan su ile Chemex filtresi ekipmana yapışacak şekilde ıslatılır. Hava almayacak şekilde yapıştığına inandığımız Chemex'in içindeki su boşaltılır.

adim-4

5. Adım

32 gr deniz tuzundan bir tık kalın öğüttülen çekirdek filtrenin üzerine boşaltılır ve düz bir zemin oluşturacak şekilde hafifçe sallanır. Böylece kahve eşit şekilde dağılır ve daha dengeli bir demleme yapılması sağlanır.

adim-5

6. Adım

Tartının tarası alınır ve zamanlayıcıyla eş zamanlı olarak daha önce ısıtılan 75 ml su yavaşça kahvenin üzerine dökülür. Suyu dökerken suyun kenar filtrelere temas etmemesine özen gösterilir. Bu ön demleme ile blooming ( çiçeklenme ) dediğimiz aşama yapılır. Böylece kahvenin aromasının daha kompleks ve doygun bir şekilde demlenmesi amaçlanır.

adim-6

7. Adım

30 ila 40 saniye ön demleme yaptıktan sonra, zamanlayıcı 2:30 dakikayı gösterene kadar 425 ml suyu merkezden dışa doğru, hafif daireler çizecek ve filtreye temas etmeyecek şekilde kahveni üzerine dökülür.

adim-7

8. Adım

Kahve çekirdekleriniz doğru derecede öğütüldü ise kahveniz, ortalama 04:30 - 05:00 dakika içerisinde demlemesini tamamlamış olması gerekir.

adim-8

9. Adım

Filtre kanatlarından tutulup çöpe atılır. Chemex içindeki kahve girdap oluşturucak şekilde 5-10 saniye kadar sallanır.

adim-9